Pasaulinė vandens diena

 Kovo 22-ąją minime Pasaulinę vandens dieną. Šių metų tema – „Nepalikime nė vieno be geriamojo vandens. Žmogaus teisė į saugų geriamąjį vandenį ir sanitariją“.

Vandens svarbą žmogus įvertino jau gilioje senovėje.  Mūsų protėviai – baltų gentys – kūrėsi prie ežerų ir upių, kad lengviau apsirūpintų vandeniu.

Šių dienų žmogus turi ypač vertinti vandenį, saugoti jį, neteršti.

Lietuva turi gausius geros kokybės požeminio vandens išteklius. Mūsų šalyje, vienoje iš nedaugelio, centralizuotam vandens tiekimui ir individualiam apsirūpinimui naudojamas tik požeminis vanduo. Dėl geros kokybės Lietuvoje viešai tiekiamą geriamąjį vandenį dažniausiai galima gerti tiesiai iš čiaupo be papildomo paruošimo ar filtravimo, nevirintą. Tačiau individualių šaltinių geriamasis vanduo (ypač šachtinių šulinių ar negilių gręžinių) dažnai yra prastesnės kokybės ar net pavojingas vartoti dėl cheminės ar mikrobinės taršos. Teršalai (pvz., nitratai ar nitritai, sunkieji metalai) nekeičia vandens skonio, kvapo ar spalvos, todėl apie tokio vandens saugą galima spręsti tik atlikus laboratorinius tyrimus.

Vanduo yra pagrindinė mūsų kūno sudedamoji dalis, jis būtinas organizmo gyvybinėms funkcijoms palaikyti. Todėl, specialistų teigimu, vandens gėrimas turi tapti įpročiu. Tam pasitarnaus keletas paprastų patarimų:

- Išgerkite stiklinę vandens vos tik atsikėlę iš lovos ryte. Stiklinė vandens puikiai Jus atgaivins.

- Visada nešiokitės pripildomą buteliuką vandens. Tam puikiai tiks daugkartinio naudojimo buteliukas ar gertuvė, kurį galėsite vėl pripildyti. Nauda visokeriopa: galėsite atsigerti bet kuriuo momentu, neišlaidausite pirkdami vandenį, o ir į aplinką pateks mažiau panaudotų vienkartinių pakuočių.

- Gerkite vandenį, o ne saldžius gėrimus. Nauda dviguba: sumažinsite suvartojamą cukraus kiekį ir gausite daugiau organizmui reikalingo vandens.

- Kai norisi ko nors užkąsti, išgerkite stiklinę vandens. Tai padės numalšinti alkį.

- Galvokite apie tai, kiek vandens šiandien jau išgėrėte, – tai padės išgerti jo tiek, kiek reikia. Medikų teigimu, asmeninė norma priklauso nuo individualaus fiziologinio organizmo poreikio, klimatinių sąlygų ir kūno masės: Jūsų kūno svoris (kg) dauginamas iš 0,03 (30 ml) = x litrų jūsų dienos teorinė norma. Jei sergate širdies nepakankamumu, inkstų ar kitomis ligomis – dėl skysčių kiekio būtina pasikonsultuoti su gydytoju. Gaunamo vandens kiekis turi atitikti išskiriamo vandens kiekį.

„Nestlé“ tyrimų instituto ir Kalifornijos universiteto mokslininkai nustatė, kad pakankamas suvartojamo vandens kiekis gali pagerinti kognityvinę funkciją, atmintį ir padėti geriau sutelkti dėmesį.
Nustatyta, kad vaikai, kurie dienos metu išgeria pakankamą vandens kiekį, geriau atlieka protines užduotis ir atminties lavinimo testus, taigi jie gali pasiekti ir geresnių mokymosi rezultatų.

Praeitą savaitę mokytoja Aida Melnikaitienė su mūsų progimnazijos aštuntokais anglų kalba diskutavo apie vandens panaudojimą buityje, pramonėje, medicinoje, žemės ūkyje, supažindino su gėlo vandens trūkumo problema pasaulyje. Šia tema moksleiviai ruošia lankstinukus.

Parengė visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Joana Marozienė.